Den heliga julskinkan åker ut
Julmaten kan vara svenskarnas allra mest konservativa område. Som Gustav Svensson i tv-klassikern ”Svensson Svensson” chockat utbrister när hans fru Lena har tagit bort ”dopp i grytan” från julbordet för att ingen åt av den förra året: ”Åt och åt, den ska stå där!”
Så här kommer en riktig chansning: Vegetarisk julmat!
Köttkonsumtionen är en riktig klimatbov, så för den som vill byta ut något köttigt på julbordet mot ett vegetariskt alternativ, om inte annat för att göra vegankusinen glad, kommer här tre smarta veg-recept.
Josefins nötiga ostbollar
1,5 dl mandel
1,5 dl riven ost (t.ex. cheddar)
3 ägg
1,5 dl ströbröd
½ gul lök
salt, peppar
Kör alla ingredienser i en mixer till en konsistens som lätt går att forma till små bollar. Koka upp 1 liter buljong, och låt sedan bollarna koka med i ca 5-8 minuter. Stek dem därefter gyllenbruna i en stekpanna.
Vegetarisk julskinka
Torra ingredienser:
5 dl vetegluten (finns i välsorterade hälsokostaffärer)
1,25 dl sojamjöl
1,25 dl jästflingor/bjäst (finns i hälsokostaffärer)
2 tsk lökpulver
1 vitlöksklyfta
3 tsk rökt salt
½ tsk vitpeppar
Blöta ingredienser:
1 pkt naturell tofu
3,5 dl vatten
½ msk soja
2 tsk rökarom
3-4 msk rödbetsspad och en inlagd rödbeta (för färgens skull)
1 msk olja
Buljong:
5 dl vatten
1 buljongtärning
2 msk matolja
Blanda de torra ingredienserna i en bunke. Kör de blöta ingredienserna i en mixer till en jämn sås (som gärna ska vara intensivt rosa för att få till rätt färg på skinkan), och häll ner såsen i bunken. Arbeta ordentligt med händerna till en seg och trådigt deg. Forma till en ”skinka” och lägg den i en ungsform där det finns plats för den att växa.
Häll över en tredjedel av buljongen och grädda sedan skinkan i 175 grader, först i 30 minuter. Ta ut skinkan, häll på ytterligare en tredjedel av buljongen och grädda 30 minuter till. Ta ut den en sista gång, vänd ev. skinkan försiktigt, häll över den sista buljongen och grädda slutligen 30-40 minuter till. Delar av tiden i ugnen kan man täcka över formen med folie för att skinkan ska suga åt sig mer av buljongen, men det blir för det mesta en hel del buljong kvar i formen. Ta upp skinkan och låt svalna inlindad i folie.
När den har svalnat går det bra att griljera skinkan i ugnen: pensla med en blandning av senap och sojagrädde, sila över ströbröd och grilla i ugnen i 225 grader tills griljeringen börjar få färg.
Sojaköttbullar
2 dl torr sojafärs
2 dl kokta svarta bönor
½ gul lök
1 buljongtärning
ca 0,5 dl sojamjöl
2 tsk soja
0,5 krm malen kryddpeppar
salt, svartpeppar
Koka sojafärsen i buljong några minuter. Kör lök, bönor och sojafärsen i mixer till en fast konsistens, men inte för länge! Blanda i sojamjöl och kryddor, öka vid behov mängden mjöl. Forma till bollar och låt dem vila i kylen i en timme. Stek dem sedan på hög värme några minuter.
Och för att reta de konservativa svenska julfirarna kommer här Svensson Svensson-klippet. Det ska man ju se på julafton!


